English  |  German  |  Français  
18. Kanalda
Günlük / İz'den
Trans-Sibirya Güncesi 4: Son Düdük

Doktor Jivago filmini hatırlarsınız... Karlar arasından kızıl bayraklı bir tren geçer. Filmdeki gibi karlar arasından geçmesek de, trenin son duraklarından biri olan İrkutsk’ta karla da tanıştık. Her yerin bir “Paris’i” vardır. İrkutsk da “Sibirya’nın Paris’i” olarak anılıyor. Kurtuluş yıldönümünde vardığımız kentte, ahşap Sibirya mimarisinin en güzel örneklerini kar altında görmek, tarifsiz bir keyifti.

İrkutsk’un ardından, Batı Sibirya’nın başkenti Novosibirsk’i selamladık. Obi Nehri kıyısında bir eğitim ve kültür merkezi olan şehrin adı “Yeni Sibirya” anlamına geliyor. Kentin adına yaraşır bir görünümü var. Rotamız sonuna yaklaşırken, I. Petro’nun eşinin adını taşıyan Yekaterinaburg ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Tatar Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’ı da iki kapsamlı mola sırasında gezme şansı bulduk.

Orta Asya bozkırları, Baykal Gölü’nün büyüsü, Ural Dağları’nın karlı dorukları, Sibirya’nın acımasız iklimi, Moğolistan’ın sonsuzluğu... Dünya içinde dünyalardan geçtikten sonra, gelinen son nokta: Moskova. Son düdük.

Moskova’nın görkemini anlatmak, malumun ilanı olur. O nedenle, mezarını ziyaret etme mutluluğunu yaşadığımız Nazım Hikmet’ten birkaç dizeyle bitirelim:

“Tıkırdıyor tirenin
rayda tekerlekleri,
Devrilerek geçiyor telgraf direkleri,
Yarı belime kadar uzandım pencereden,
suya girmiş gibi serinledim..
Tiren sesiyle dolan havaları dinledim…”

Nazım Hikmet Ran

SON SÖZ

İZ TV’nin hayata, işe, geçmişe ve geleceğe bakışındaki gibi, “Her şey ardında bir İZ bırakır...”
Bu yolculuk bizim hafızalarımızda, unutulmaz izler bıraktı. Adeta dünyanın dönüşüne kafa tuttuğumuz, sınırların kelimelerde kaldığı, bambaşka bir diyarda uyuyup, bambaşka bir diyarda uyandığımız bir seyahatti bu. Ekspresin diğer yolcuları, ekip arkadaşlarımız gibi oldu. Herkese müteşekkiriz. Hayal gibi başladı, rüya gibi geçti ve bir film gibi, tam kendimizi kaptırmışken bitti. Faruk Pekin’in gezinin başında söylediği şeye artık biz de katılıyoruz: “Yeryüzünde iki tip insan vardır: Trans-Sibirya yolculuğuna çıkanlar ve çıkmayanlar.”

Bu yolculuğa –henüz- çıkamamış olanlar için, Trans-Sibirya Ekspresi belgeselimiz, üç bölüm halinde İZ TV’de olacak. Maceraya ortak olmak isteyenleri DIGITURK 18. Kanal ve HD kalitesiyle DIGITURK 318. Kanalda bekliyoruz!

İZ TV- ÇEKİM EKİBİ
 

Facebook     Twitter